Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie jest nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną metodą dezynfekcji. O jakich zasadach należy pamiętać podczas dezynfekcji ozonem?

  • Ozon niszczy groźne dla zdrowia bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie czy roztocza oraz pozwala na usunięcie niepożądanych zapachów
  • Ozonowanie jest nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną metodą dezynfekcji
  • Ozon dość szybko rozkłada się do postaci tlenu i nie pozostawia w powietrzu żadnych szkodliwych produktów ubocznych

Ozonowanie staje się coraz popularniejszą metodą dezynfekcji, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19. Specjalne urządzenia – generatory ozonu – pozwalają na skuteczne odkażenie różnego rodzaju miejsc – mieszkań, pomieszczeń biurowych, budynków użyteczności publicznej, hoteli, gabinetów kosmetycznych, a także placówek służby zdrowia. Ozon jest alotropową odmianą tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek tlenu (O3). To gaz o silnych właściwościach biobójczych i utleniających. Nie tylko niszczy groźne dla zdrowia bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie czy roztocza, ale również pozwala na usunięcie niepożądanych zapachów. Jego działanie polega na gwałtownym utlenianiu, a dezynfekcja poprzez ozonowanie jest o wiele bardziej skuteczna niż odkażanie przy użyciu tradycyjnych środków chemicznych.

Polecamy: Ozonowanie wody i powietrza

Bezpieczeństwo podczas ozonowania

Zdecydowanie warto odkażać pomieszczenia przy pomocy generatorów ozonu. Ozonowanie jest nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną metodą dezynfekcji – trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. W pomieszczeniu, w którym przeprowadzane jest ozonowanie nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Gaz jest nieszkodliwy dla większości sprzętów i mebli, za to należy wynieść z pomieszczenia rośliny i odpowiednio zabezpieczyć przedmioty wrażliwe na ozon (np. skóra, obrazy olejne, przedmioty ze stali, gumy, kauczuku). Podczas ozonowania nie wolno palić tytoniu i używać otwartego ognia (gaz ten przyspiesza proces spalania, a palność materiałów w obecności ozonu jest nawet trzy razy większa niż w obecności tlenu). Ozon dość szybko rozkłada się do postaci tlenu i nie pozostawia w powietrzu żadnych szkodliwych produktów ubocznych. Już po około pół godziny od zakończeniu ozonowania stężenie O3 spada o połowę. Po dezynfekcji ozonowaniem należy dobrze wywietrzyć pomieszczenie.

Polecamy: Generatory ozonu