Generator ozonu do żywności

Generator ozonu do żywności - czy sprawdzi się w domu? Jak wygląda ozonowanie żywności? Sprawdź, dlaczego warto ozonować produkty spożywcze.

  • Coraz częściej generatory ozonu pojawiają się także w domach
  • Dzięki generatorom ozonu możemy ozonować żywność samodzielnie w domu
  • Ozon eliminuje wirusy, bakterie, zalążki grzybów i pleśni, a także przedłuża świeżość produktów spożywczych

Ozon jest gazem o silnym działaniu dezynfekującym. Dociera nawet w trudno dostępne miejsca, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest do oczyszczania powietrza i różnych powierzchni m.in. w szpitalach, przychodniach, gabinetach dentystycznych, gabinetach kosmetycznych czy w salonach tatuażu. Coraz częściej generatory ozonu pojawiają się także w biurach, budynkach użyteczności publicznej, restauracjach, szkołach, przedszkolach, a także w domach. Warto jednak wiedzieć, że ozon może służyć nie tylko do odkażania powietrza, ale również wody i żywności. Dlaczego warto ozonować żywność?

Polecamy: Ozonowanie wnętrza samochodu

Ozonowanie żywności

Dzięki generatorom ozonu możemy ozonować żywność samodzielnie w domu. Czynność nie jest skomplikowana i wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Ozonowanie pozwala m.in. pozbyć się toksycznych zanieczyszczeń, pestycydów i fungicydów, którymi spryskiwane są warzywa oraz owoce, przy czym jest na pewno skuteczniejszą metodą niż mycie ich pod bieżącą wodą. Dodatkowo ozon eliminuje wirusy, bakterie, zalążki grzybów i pleśni, a także przedłuża świeżość produktów spożywczych. Ozonować można właściwie wszystko, m.in. warzywa, owoce, mięso, ryby, kasze, ryż czy jajka. Korzystne jest również ozonowanie wnętrza lodówki.

Polecamy: Oczyszczanie powietrza ozonem dla alergików

Jak ozonować żywność?

Zasadniczo istnieją dwie metody ozonowania żywności – w wodzie i bez użycia wody. Jeśli chodzi o pierwszą metodę, produkty spożywcze musimy umieścić w szklanym lub plastikowym naczyniu (nie może być emaliowane ani metalowe) i całkowicie zalać je wodą. Rurkę z dyfuzorem ozonatora wkładamy do wody i uruchamiamy urządzenie. W przypadku ozonowania bez wody żywność wkładamy do woreczka strunowego, do którego wkładamy rurkę dyfuzora generatora ozonu. Następnie podłączamy ozonator i uruchamiamy go na ok. 15 minut. Urządzenie warto ustawić jak najbliżej okna lub wyciągu, a podczas ozonowania – otworzyć okno.