Generatory ozonu

Czym są generatory ozonu? Na jakiej zasadzie działają ozonatory i dlaczego warto oczyszczać powietrze metodą ozonowania?

  • Ozon niszczy mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, grzyby, i zapobiega ich rozwojowi
  • Generatory ozonu wytwarzają ozon dzięki wyładowaniom elektrycznym, z tlenu zawartego w powietrzu
  • Urządzenia wytwarzające O3 doskonale nadają się do czyszczenia klimatyzacji

Generatory ozonu (ozonatory) umożliwiają bezpieczną dezynfekcję i dezodoryzację pomieszczeń. Wykorzystywane są również do uzdatniania wody, dezynfekowania żywności, a także basenów i oczyszczania ścieków. Urządzenia wytwarzają ozon (alotropową odmianę tlenu, składającą się z trójatomowych cząsteczek), który ma silne właściwości utleniające i jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Ozon niszczy mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, grzyby, i zapobiega ich rozwojowi, neutralizuje również nieprzyjemne zapachy.

Polecamy: Ozonowanie wody i powietrza

Jak działa generator ozonu?

W naturze O3 powstaje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i silnych wyładowań elektrycznych – burz z piorunami. Charakterystyczny zapach powietrza po burzy to właśnie zapach ozonu. Generatory ozonu wytwarzają ozon dzięki wyładowaniom elektrycznym, z tlenu zawartego w powietrzu – dwuatomowa cząsteczka tlenu rozbija się na dwa atomy. W wyniku zderzenia atomu tlenu z cząsteczką tlenu powstaje ozon. Gaz wytwarzany sztucznie, dzięki generatorom ozonu, ma takie same właściwości jak ten naturalny. Przed ozonowaniem należy odpowiednio przygotować pomieszczenie (ozon w wysokich stężeniach jest trucizną, powoduje szybsze starzenie się przedmiotów; podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta, należy również wynieść rośliny). Po zakończeniu zabiegu należy wywietrzyć pomieszczenie (ozon jest gazem nietrwałym, okres połowicznego rozpadu ozonu trwa ok. 30 – 40 minut).

Polecamy: Generatory ozonu

Dla kogo ozonator?

Ozonatory mogą być wykorzystywane m.in. w przychodniach i szpitalach, szkołach, biurach, hotelach, restauracjach i miejscach użyteczności publicznej. Urządzenia wytwarzające O3 doskonale nadają się do czyszczenia klimatyzacji. Coraz więcej osób decyduje się na zakup generatora ozonu do użytku domowego. Ozonator sprawdzi się np. w przypadku alergików (ozonowanie jest skuteczną metodą walki z alergenami), ale docenią go wszyscy, którzy chcą się cieszyć czystym, pozbawionym niebezpiecznych drobnoustrojów, i świeżym powietrzem.