Jak usunąć roztocza ozonowaniem?

Roztocza mogą być przyczyną alergii, ataków astmy i niekorzystnie wpływać na zdrowie. W jaki sposób w walce z roztoczami może pomóc ozonowanie?

  • Roztocza to mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem organizmy
  • W walce z roztoczami niezwykle pomocne jest ozonowanie
  • Dzięki ozonowaniu skutecznie dezynfekowane są również miejsca trudno dostępne

Roztocza to mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem organizmy odżywiające się martwą i złuszczoną materią organiczną. Najczęściej bytują w kurzu (na podłogach, meblach), materacach, pościeli, dywanach, kocach, narzutach, tapicerkach i pluszowych zabawkach. Mogą być przyczyną alergii, wywoływać ataki astmy, powodować wysypki i inne problemy skórne, przewlekły katar, kaszel i ataki kichania. Niestety, walka z roztoczami nie należy do najłatwiejszych. Podstawą jest częste usuwanie kurzu, pranie tekstyliów i wymiana bielizny pościelowej (najlepiej raz na tydzień). W walce z roztoczami niezwykle pomocne jest ozonowanie – już niewielkie stężenie O3 całkowicie je likwiduje (wystarczy stężenie 0,005 ppm).

Polecamy: Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Jak działa ozon?

Ozon jest bardzo silnym środkiem dezynfekującym. Warto przy tym podkreślić, że prawidłowo przeprowadzone ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla człowieka, a dezynfekcja tą metodą nie wymaga stosowania szkodliwych środków chemicznych. Wykorzystywane do dezynfekcji generatory ozonu przekształcają znajdujący się w powietrzu tlen w ozon, czyli cząsteczkę zawierającą trzy atomy tlenu. O3 jest gazem bardzo reaktywnym i ma silne właściwości utleniające. Ozon wchodzi w reakcję chemiczną z napotkanymi drobnoustrojami i alergenami, powodując ich utlenienie. Co więcej, ozonowanie neutralizuje nieprzyjemne zapachy (zapachy odzwierzęce, stęchlizny, spalenizny czy dymu papierosowego) i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Dzięki ozonowaniu skutecznie dezynfekowane są również miejsca trudno dostępne. Sterylizacja pomieszczeń ozonem jest polecana szczególnie alergikom, ale nie tylko. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą się cieszyć czystym, świeżym powietrzem – bez wirusów, bakterii, grzybów, pleśni czy roztoczy.

Polecamy: Ozonowanie wody i powietrza