Ozonowanie wnętrza lodówki

Czy wiesz, że lodówka może być siedliskiem groźnych dla zdrowia drobnoustrojów? Sprawdź, dlaczego warto regularnie ozonować wnętrze lodówki.

  • Wnętrze urządzenia należy regularnie myć, najlepiej minimum raz na dwa tygodnie
  • Silne preparaty dezynfekujące i detergenty nie nadają się do czyszczenia wnętrza lodówki
  • Ozonowanie sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy usunąć z wnętrza lodówki nieprzyjemną woń

Polecamy: Ozonowanie wnętrza samochodu

Lodówka jest jednym z podstawowych sprzętów AGD w domu. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niej kuchnię. Pozwala bezpiecznie przechowywać produkty wymagające niskiej temperatury, dzięki niej artykuły spożywcze dłużej zachowują świeżość, a napoje są przyjemnie zimne. Chociaż często o tym zapominamy, wnętrze urządzenia należy regularnie myć, najlepiej minimum raz na dwa tygodnie. Utrzymanie odpowiedniej higieny pozwala zapobiegać rozwojowi groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. np. bakterii i pleśni, których źródłem mogą być nadpsute produkty, surowe mięso czy zalegająca w lodówce woda. W jaki sposób dbać o lodówkę, by korzystanie z niej było bezpieczne? Czy samo mycie wystarczy?

Polecamy: Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Dezynfekcja lodówki ozonem - dlaczego warto?

Niestety, silne preparaty dezynfekujące i detergenty, chociaż dezaktywują drobnoustroje, nie nadają się do czyszczenia wnętrza lodówki. Aktywne związki chemiczne wchodzą w kontakt z żywnością, a to stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Większość z nas myje lodówkę ciepłą wodą z octem lub z sodą. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że urządzenie, w którym przechowujemy żywność, wolne jest od niebezpiecznych mikroorganizmów, warto regularnie przeprowadzać ozonowanie. Jest to jedna z najskuteczniejszych, a przy tym bezpieczna metoda dezynfekcji. Do odkażania wykorzystuje się specjalne urządzenia generujące ozon. Gaz jest bardzo reaktywny, ma silne właściwości utleniające, zabija bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy. Dodatkowo ozonowanie sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy usunąć z wnętrza lodówki nieprzyjemną woń. Warto podkreślić, że ozon nie maskuje zapachów, ale rzeczywiście je usuwa (wchodzi w reakcje i powoduje rozpad cząsteczek lotnych będących nośnikiem zapachów).