Ozonowanie wnętrza samochodu

Ozon ma silne działanie biobójcze, skutecznie dezaktywuje groźne dla zdrowia mikroorganizmy. Dowiedz się więcej o ozonowaniu wnętrz samochodów.

  • Generatory ozonu coraz powszechniej wykorzystuje się do dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń
  • Ozon dociera nawet w trudno dostępne miejsca, skutecznie i nieodwracalnie dezaktywuje mikroorganizmy
  • Ozonowanie wnętrza samochodu może trwać od kilkunastu minut do godziny

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania i odkażania powietrza. Ozon, gaz składający się z trzech atomów tlenu, w naturze występuje w stratosferze, gdzie powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania UV na cząsteczki tlenu, powstaje także podczas wyładowań elektrycznych (charakterystyczny zapach po burzy to zapach ozonu). Może być również generowany przez specjalne urządzenia – generatory ozonu. Ponieważ gaz ten jest silnym utleniaczem i ma silne właściwości biobójcze, generatory coraz powszechniej wykorzystuje się do dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń, a także wnętrz samochodów. Ozon dociera nawet w trudno dostępne miejsca, skutecznie i nieodwracalnie dezaktywuje mikroorganizmy o charakterze patogennym (np. pleśnie, grzyby, wirusy, bakterie, roztocza), a ponadto oczyszcza powietrze i usuwa nieprzyjemne zapachy (np. zwierząt, dymu papierosowego).

Polecamy: Generator ozonu do żywności

Ozonowanie samochodu – dlaczego warto?

Regularne czyszczenie klimatyzacji i ozonowanie wnętrza samochodu jest koniecznością – w nieczyszczonym układzie rozwijają się groźna dla zdrowia drobnoustroje. Wdychanie ich może powodować alergie, zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także szereg innych problemów zdrowotnych. Po wykonaniu zabiegu ozonowania wnętrze jest nie tylko zdezynfekowane, ale i odświeżone.

Polecamy: Oczyszczanie powietrza ozonem dla alergików

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Chociaż w dużych stężeniach ozon jest toksyczny dla człowieka, ozonowanie jest bezpieczne. Należy po prostu przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim nie można przebywać w pomieszczeniu, w którym działa ozonator ani korzystać z samochodu zaraz po skończonym zabiegu (najlepiej odczekać ok. 2 godzin). Gaz jest nietrwały i dość szybko rozpada się z powrotem na dwuatomowe cząsteczki tlenu. W zależności od różnych czynników ozonowanie wnętrza samochodu może trwać od kilkunastu minut do godziny.