Ozonowanie wody w basenach

Ozonowanie wody w basenach - czy taka forma dezynfekcji jest skuteczna? Dlaczego ozonowanie może być korzystniejsze niż chlorowanie wody?

  • W wodzie mogą bytować różne drobnoustroje chorobotwórcze
  • Bezpieczną dla użytkowników basenów, a jednocześnie skuteczną metodą dezynfekcji wody jest ozonowanie
  • Ozonowanie jest również skuteczne w walce z glonami

Polecamy: Ozonowanie wody i powietrza

Aby korzystanie z basenu było bezpieczne, woda musi spełniać określone warunki sanitarne. Regulują to przepisy, a wymagania fizykochemiczne, jakie powinna spełniać woda na pływalniach znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. Kąpiele w niesterylizowanych kąpieliskach stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia. W wodzie mogą bytować różne drobnoustroje chorobotwórcze, m.in. bakteria Escherichia coli, gronkowiec czy grzyby. Najczęściej wybieraną formą dezynfekcji basenów i kąpielisk jest chlorowanie. Czy taki sposób odkażania jest bezpieczny, a jednocześnie skuteczny? Owszem, chlor ma silne właściwości biobójcze – niszczy m.in. bakterie, wirusy, grzyby, zapobiega tworzeniu się i eliminuje glony. Niestety jednak, niektóre drobnoustroje są odporne na jego działanie. Dodatkowo zbyt silnie chlorowana woda podrażnia oczy i skórę.

Polecamy: Ozonowanie wnętrza lodówki

Dlaczego warto dezynfekować wodę w basenie metodą ozonowania?

Bezpieczną dla użytkowników basenów, a jednocześnie skuteczną metodą dezynfekcji wody jest ozonowanie. Gaz ma silne właściwości utleniające i pozwala ograniczyć do minimum wykorzystanie do odkażania kąpielisk chloru. Ozon nie tylko dezaktywuje wszystkie niebezpieczne drobnoustroje (nie ma mikroorganizmów, które byłyby odporne na działanie O3), ale również znacząco poprawia jakość wody. Warto dodać, że nie zmienia jej zapachu, smaku i barwy, tak jak np. chlor, nie przesusza również skóry i nie powoduje podrażnień. Podczas ozonowania utleniają się rozpuszczone w wodzie żelazo i mangan, a także różne, niepożądane w wodzie basenowej związki organiczne i nieorganiczne. Ozonowanie jest również skuteczne w walce z glonami. Sterylizacja wody ozonem może być ciekawą alternatywą dla chlorowania również w przypadku basenów ogrodowych.